Makale Nedir?
#1
Lightbulb 
Makale Nedir?

Herhangi bir konuda, bir fikri, bir görüşü savunarak yazılan yazı türüdür. Genellik savunulan tezi okuyucu kanıtlamak için çaba sarf edilir. Herhangi bir gazete, internet sitesi veya dergide yayınlanabilir. Yukarıda saydığım sebeplerin dışında, bir konuya açıklık getirmek için ya da bir konuda halkı bilgilendirmek için yazılabilir. Futbolcuların ya da ünlülerin basın açıklamalarına denk gelmişsinizdir. Bu tip basın açıklamaları da bir tür makaledir.  

Edebiyatta makaleler edebi ve öğretici makale olarak ayrılmaktadır. Genellikle internet dünyasında kullanılan makaleler öğretici makalelerdir. Edebi makaleler, genellikle dergilerde yoğunlaşmıştır.

Makalelerde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Eğer makale yazarlığı yapıyorsanız ya da bu işe amatör olarak giriş yapmışsanız, bazı dikkat etmeniz gereken noktalar vardır. Öncelikle yukarıda belirttiğim “makale nedir?” başlığını iyi okumalısınız. Bu başlığı iyi okuduğunuzu düşünüyorsanız, aşağıda belirttiğim maddelere dikkat edin.
    Makaleler, alanında uzman kişiler tarafından yazılmalıdır. 
    Belli bir düşünceyi savunurken, düşünceye öncelikle kendiniz inanmalısınız. Kendinizin inanmadığı bir düşünceyi, okuyucuya geçirmeniz mümkün değil.
    Soyut örneklerden kaçınmalısınız. Olabildiğince somut örnekler vermeye çalışın.
    Genellikle sade bir anlatım tercih edin. Süslü ve gereksiz kelimelerden kaçının.
Kişinin edep sahibi olması, altın sahibi olmasından daha hayırlıdır.
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi